Synergia ashwagandhy i terpenów konopnych

Indyjskie pochodzenie łączy konopie i ashwagandhę, jednak to nie wszystko co mają ze sobą wspólnego.

Zawarte w tych roślinach unikalne substancje takie jak witanolidy dla ashwagandhy oraz olejki eteryczne z konopi, bogate w funkcjonalne terpeny, posiadają wspólne działanie wspierające prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Poniżej przedstawiamy wspólne dla tych roślin działania zwane efektem synergii.

Antystresowe właściwości ashwagandhy mogą zwiększyć swoją skuteczność dzięki terpenom konopnym, które w większości działają antystresowo. Do grupy terpenów o działaniu uspokajającym należą m.in., : kariofilen, mircen oraz terpineol. 

Ashwagandha ma działanie relaksujące i rozluźniające mięśnie, przez co ma pozytywny wpływ na sen,jednak nie powoduje otępienia. Co więcej, z dodatkiem użycia olejków konopnych z przewagą terpenu o nazwie mircen, potrafi subtelnie wprowadzić w głęboki i efektywny sen.

Przeciwlękowe oraz antydepresyjne właściwości substancji zawartych w zielu ashwagandhy idą w parze z funkcjonalnością terpenów takich jak limonen, linalol czy mircen. Sugeruje to zatem, że dzięki synergii, ashwagandha i terpeny konopne mają potencjał do poprawy ogólnego samopoczucia. 

Przeciwnowotworowy oraz immunomodulujący potencjał ashwagandhy oraz terpenów takich jak cytral, gwajol, α-humulen, γ-terpinen, czy β-elemene, jest szeroko opisywany w pracach naukowych, do których linki znajdują się na dole strony.

Ashwagandha wpływa na funkcje kognitywne, determinuje odbudowę komórek mózgu, i wspomaga jego pracę, dowiedziono również, że tereny konopne tj. linalol, limonen… łączą się z receptorami w mózgu pobudzając jego pracę. 


Synergia ta daje znakomitą przyczynę aby zastosować ashwagandhę i olejki konopne razem w celu usprawnienia pracy mózgu.

bibliografia:

Terpeny / terpenoidy w konopiach indyjskich: czy są ważne? -PMC (nih.gov) 

Prospektywne, randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie bezpieczeństwa i skuteczności ekstraktu z korzenia ashwagandhy o wysokim stężeniu o pełnym spektrum w zmniejszaniu stresu i lęku u dorosłych – PMC (nih.gov) Przegląd Ashwagandha: Rasayana (odmładzający) Ajurwedy – PMC (nih.gov)

Udostępnij:

Więcej postów

Bestsellery